torto dalybos

Metų pradžia savivaldybėms visada įtempta - rengiami ir tvirtinami biudžetai. Pagal įstatymus, Savivaldybių biudžetų projektus rengia savivaldybių vykdomosios institucijos –administracijos. Ką gali miesto tarybos nariai ? Klaipėdoje beveik nieko, tik kilnoti rankas. Svarstant biudžeto projektą komitete, pareiškusi ketinanti išsiaiškinti visas 13 strateginio plano, biudžeto “stuburo”, dalis, gavau ponios iš administracijos “draugišką” patarimą, - “kam Lilija Jums šito reikia ?” Ji buvo teisi. Visi tarybos narių entuziastų teikti pasiūlymai buvo atmesti. Aišku, kodėl senbuviai tarybos nariai beveik neteikia sprendimų projektų, žino – nepraeisi. Per du dešimtmečius čia susiformavo savos tradicijos.

Ekonominė krizė pakoregavo miesto biudžetą – pajamos apie 20 mln.litų mažesnės. Administracija sriūbavo - būtina karpyti visas išlaidas. Stropiai studijuodama biudžeto programas, radau, kad miesto mokykloms pritrūks beveik keturių milijonų darbo užmokesčiui. Pasiūliau optimizuoti vieną iš mokyklų. Maniau, administracija pasidžiaugs iniciatyva. Bet kilo baisus sąmyšis, administracijos galvos svaidėsi žaibais, o vienos politinės partijos vadovė po tarybos posėdžio “auklėjo” politikus ir savivaldybės darbuotojus. Pasirodo, taupymas pas mus yra pagal principus: myliu –nemyliu, savas - ne savas. Gal svarbiausia administracijoje turėti “stogą”? Gyvensi sau ramiai ir taupymas negresia.

Pavyzdžiai iš miesto gyvenimo. Sportas. Buvo profesionali futbolo komanda „Atlantas“ – tačiau nusigyveno, išsilakstė, ar įnoringas treneris išvaikė. Entuziastai ėmęsi iniciatyvos gaivinti futbolą subūrė naują komandą „Klaipėda“. Ši vėlgi visiems pralošinėjo, iš visų lygų iškrito. Taigi nei profesionalios komandos neliko, nei biudžeto pinigų - jie ištaškyti, o gal į asmenines kišenes perkelti? Vieša paslaptis, kad į vienos azartinių lošimo verslo atstovų. Krepšinis pas mus - kaip religija. Miesto komanda “Neptūnas” dar kažkaip kruta, bet laurų neskina, tačiau 300 tūkst.litų, kad ir šiais sunkiais metais atseikėta, kitais metais bus - ir visi 500 tūkst.litų. Sąrašas be pabaigos. Ar vicemerui, kuriuojančiam šią sritį, užteks politinės valios įveikti čia antrą dešimtmetį bujojančią betvarkę? Miesto ūkio departamente savos problemos. Lempų keitimas kainuoja vos ne tiek, kiek elektros stulpo pastatymas. Pliažų valymui pernai buvo atseikėta beveik milijonas litų. O kas matė juos valant? Melnragės pliažuose nepasilepinsi – vien cigarečių nuorūkos, šiukšlės , o kopose kitos “gėrybės”. Pasirodo, pliažus valo gelbėtojai. Suprantama, jei jie valys, tai kada gelbės skęstančius?. Bet pinigai išgaravo. O kiek turime biudžetinių informacijos centrų , plėtros agentūrų ir kitų įstaigų, šiuo elektroninės informacijos sklaidos laikmečiu vis dar metų metais už dešimtis ir šimtus tūkstančių spausdinančių mažai kam reikalingus popierinius bukletus ir kitą “informacinę medžiagą”. Kurią sferą bepaliestum, visur beatodairiškai elgiamąsi ne tik su miesto, bet ir su Europos Sąjungos pinigais. Kaip sakė L.Tolstojus “Lengviau yra leisti įstatymus, negu juos valdyti“.

Valdymas tai – atsakomybė ir kontrolė. Kodėl kontrolės nepakanka, o gal iš viso jos nėra? Kai savivaldybėje antras dešimtmetis nesikeičia „kapitonai“, tai ne tik finansinei, bet ir moralinei krizei dirva yra palanki. Čia svarbu kas su kuo draugauja, kam kas naudingas , kokiai partijai priklauso. Mums trūksta ne tiek pinigų, kiek sąžiningumo ir noro ūkiškai tvarkytis. Ne vienas paklaus - kur išeitis ? Atsakymas aiškus - tik principingumas, viešumas ir pilietinė drąsa, kaip kvietė Prezidentė per Vasario 16-ąją.

Lilija Petraitienė

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narė

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė